Pulsoksimetras: įrenginys, būtinas praktiškai kiekvienam?
Matuoja ir pulso, ir deguonies kiekį kraujyje
Anksčiau turėdavome du atskirus įrenginius: pulsometrą, galintį matuojanti jūsų širdies plakimo greitį ir oksimetrą, galintį matuoti deguonies kiekį kraujyje (SpO2). Kaip ir sufleruoja pulsoksimetro pavadinimas, toks įrenginys gali atlikti ir vieną, ir kitą funkciją.
Tokie įrenginiai ypač išpopuliarėjo pandemijos metu, kadangi sumažėjęs deguonies kiekis kraujyje ir padažnėjęs širdies ritmas yra vieni iš pirmųjų koronaviruso požymių. Taip, dabar turime ir greituosius testus, bet tai nereiškia, kad tokio tipo daiktai yra nebereikalingi. Pulsoksimetras taip pat leidžia nustatyti, kada koronaviruso ar plaučių uždegimo liga jau yra rimtesnės stadijos: jeigu deguonies lygis kraujyje yra mažesnis nei 93 proc., žmogui yra būtina profesionali gydytojų pagalba.
Šitoks prietaisas leidžia stebėti sveikatą ir žmonėms su širdies ar kvėpavimo ligomis, taip pat sportininkams, kurie nori treniruotis per daug neperkraunant savo kūno ir tinkamai kvėpuojant, tad neabejojame, kad panaudojimą pulsoksimetrui rasite net ir pandemijai pasibaigus.
Bet mano išmanusis laikrodis jau turi tokį patį funkcionalumą?
Širdies ritmą šiais laikais matuoti gali praktiškai visi išmanieji laikrodžiai, o kai kurie jų turi ir deguonies kiekio kraujyje (SpO2) matavimo galimybę. Taip, išmanusis laikrodis iš tiesų gali būti naudingas turintiems sveikatos problemų ar norintiems nuolat stebėti savo sveikatos būklę, tačiau išmaniųjų laikrodžių problema yra ta, kad jų naudojami širdies ritmo ir deguonies kiekio kraujyje jutikliai yra pastebimai mažesni ir mažiau tikslūs nei pulsoksimetruose. Tad nors išmanus laikrodis ir yra naudingas įrenginys, savo vaistinėlėje ekspertai vis tiek rekomenduoja turėti ir atskirą įrenginį.
Kokį pulsoksimetrą rinktis?
Pulsoksimetrai vis dar nėra labai populiarūs įrenginiai, todėl ir daugelio žinios apie juos yra ganėtinai ribotos. Būtent dėl šios priežasties rekomenduojame kelis modelius, kuriuos pasirinkę tikrai neprašausite:
- „BERRY-BM1000C“ kainuoja visai nedaug, turi deguonies kiekio ir pulso matavimo galimybes, jį galima prijungti prie išmaniojo telefono ir taip sekti rezultatus, be to, jis yra itin nedidelis ir sveria vos 50 gramų!
- „HOMEDICS PX-101“ yra vienas pigiausių rinkos modelių, tačiau gali matuoti pulsą, nustatyti perfuzijos indeksą ir deguonies kiekį kraujyje. Jį paprasta naudoti, o vietoje kraunamų baterijų naudojamos dvi standartinės AAA tipo baterijos.
- „MEDISANA PM 100“ yra kiek pažangesnis ir patikimesnis medicinos prietaisas, galintis pateikti jūsų pulso dažnį ir deguonies kiekio kraujyje dviejų spalvų ekrane. Be to, rezultatai gali būti rodomi histogramos arba bangos forma.
- „MEDISANA PM 100 Pulse“ nuo prieš tai minėto įrenginio skiriasi minimaliai: pagrindinis skirtumas yra tai, kad savo rezultatus galėsite matyti ne tik paties pulsoksimetro ekrane, bet ir savo telefone, kadangi „PM 100 Pulse“ palaiko bevielį Bluetooth ryšį ir gali būti prijungtas prie jūsų išmaniojo.
- „Beurer PO60“ yra aukštos klasės įrenginys, galintis matuoti pulsą ir SpO2, šiuos duomenis per Bluetooth ryšį perkelti į „Beurer HealthManager“ programėlę, taip pat juos rodyti spalvotame paties įrenginio ekrane.