Kaip išsirinkti dulkių siurblį robotą?
Robotas siurblys: kaip išsirinkti ir tinkamai prižiūrėti, kad negestų
Dulkių siurblys robotas, pasak pašnekovų, yra būtent ta prekė, kuri šiuo metu ant bangos. Grindų švara namuose itin aktuali, ypač, kai turime augintinių ar didžiojoje namų dalyje siaučia vaikai, mėgstantys palikti po savęs dulkių ir trupinių kalnus. Dėmesio ir laiko grindims bei kilimams reikia labiausiai, o juk retas kuris mūsų trokšta kiekvieną dieną siurbti, plauti grindis ir tam skirti kelias valandas savo brangaus laiko.
Štai žmonės, įsigiję dulkių siurblius robotus, džiaugiasi ne tik sutaupytu laiku, kuris, sutikite, kalbant apie namų ruošą yra svarbiausias dalykas, bet ir daugybe kitų privalumų.
Tiesa, išsirinkti tokioje gausoje pasiūlymų yra tikrai nelengva. Skiriasi ne tik kainos, bet ir robotų funkcijos. Ką reikėtų žinoti renkantis? Į ką atkreipti dėmesį? Apie tai, kaip išsirinkti dulkių siurblį robotą pasakoja „Topo centro“ ekspertas Vilmantas Paškevičius, kuris sako, kad nebūtinai pats brangiausias robotas yra geriausias, o renkantis būtina atsižvelgti į savo gyvenimo būdą.
„Renkantis siurblį visada užduodame klausimus – kokio ploto jūsų namai, gyvenate bute ar name, namas vieno ar dviejų aukštų ir aptariame visus kitus aktualius niuansus. Svarbus ir finansinis aspektas – t.y., kiek ruošiatės skirti robotui siurbliui. Remiantis šiais parametrais ir reikėtų pradėti ieškoti jums labiausiai tinkamo varianto“.
Skirstomi į kelias grupes
Roboto siurblio kaina gali priklausyti nuo daugybės faktorių, tačiau viena iš esminių – kokią skenavimo ir navigacijos sistemą robotas turi, kaip jis orientuojasi aplinkoje. Patys paprasčiausi ir pigiausi robotai reaguoja į kliūtį – jie, atsimušę ir reaguodami į ją, keičia savo siurbimo lauką ir judėjimo kryptį.
Protingesni robotai yra su integruotomis kameromis ar turintys giroskopinę navigaciją: jis registruoja roboto judėjimo kryptį bei tikslią jo vietą ir šią informaciją perduoda kompiuteriui. Jis ją įsimena ir apskaičiuoja, kur reikės važiuoti po to. Tokie robotai gali susidaryti kambario žemėlapį ir yra kur kas tikslesni nei pirmieji, apskaičiuoja, kaip jiems važinėti yra patogiausia. Giroskopinės navigacijos sistemos privalumas - našumas, mažesnės elektros energijos sąnaudos ir nedidelė kaina.
Tačiau šiuo metu lygių nėra tiems robotams, kurie turi pačią išmaniausią ir tiksliausią lazerinę skenavimo sistemą. Tokie robotai mato kliūtis, sienas, daiktus, susidaro tikslius būsto žemėlapius, juos lengva valdyti mobiliąja programėle, jie turi daugiau išmanių ir naudingų namams funkcijų, pavyzdžiui, galite nustatyti, kad vieną kambarį valytų daugiau, kitą – mažiau.
Specialistas priduria, kad renkantis robotą svarbu išnaudoti visas jo galimybes: „Geriausia rinktis su lazerine skenavimo sistema, kadangi toks veikia greičiau ir tikslingiau, juda tvarkingai, taip pat darbą palengvina ir žemėlapių išsaugojimas. Be žemėlapių išsaugojimo roboto kaina gali būti iki 300 eurų, o išmanesnių kainos prasideda nuo 400 eurų“, – sako V. Paškevičius.
Valdyti galite iš bet kurio taško
Robotai valdomi tiek rankiniu būdu, tiek telefonu, parsisiuntus mobiliąją programėlę. Įsigyjant robotą siurblį visada galima pasikonsultuoti su specialistais dėl roboto siurblio valdymo. Tiesa, tik rankiniu būdu valdydami robotą, jūs neturėsite galimybių pasinaudoti visomis funkcijomis, kurias galite įjungti pasitelkę programėlę. „Tikrai nėra sudėtinga įsidiegti programėlę ir ja valdyti robotą, be to, toks valdymas labai patogus, kadangi jūs galite sureguliuoti, kuriuos kambarius robotui valyti, parinkti specialų režimą labiausiai užterštoms namų vietoms ar įgalinti robotą dirbti patys būdami darbe, taip pat – sukurti virtualias sienas, t. y., zonas, kur nenorėtumėte, kad siurblys važiuotų“, – sako specialistas.
Svarbu surasti tinkamiausią vietą roboto siurblio įkrovimo stotelei: „Geriausia ją laikyti visada toje pačioje vietoje, nes kitu atveju robotas gali susipainioti, nesugrįžti krautis į savo vietą. Na o pats roboto paleidimo principas paprastas – atidarote duris tarp kambarių ir leidžiate dirbti“, – sako Vilmantas. Jis priduria, kad robotai, kurie yra išmanesni, susidaro ir kelių aukštų namo žemėlapius ir turi specialius daviklius, kad nenukristų nuo laiptų, laisvai užlipa ant slenksčių. Yra net siurblių, kurie įkrovos stotelėje turi įmontuotą nešvarumų talpyklą, taigi atvažiavę pasikrauti jie tuo pat metu „iškrauna“ šiukšles tiesiai į šiukšlių maišą, taigi tokio siurblio priežiūra dar paprastėja, užtenka kartą per mėnesį pakeisti maišą, nes jame telpa iki 30 siurblio talpyklų.
Techniniai niuansai: nuo kraštų valymo iki laiko
Siurbliai robotai, kaip pasakoja specialistas, ne tik siurbti, bet ir valyti drėgnai. Dabartiniai robotai su plovimo sistema išties išmanūs – galite reguliuoti vandens lygį, kiek įmirkyti šluostę. „Robotas gali ir nenuplauti idealiai itin nešvarių grindų ar pridžiūvusių nešvarumų, tačiau tai patogi kasdienė priežiūra, kuri tikrai pravarti“, – pastebi V.Paškevčius. Tik plaunančių robotų rinkoje nėra daug, o funkcijos „2 in 1” šiuo metu mėgstamas pirkėjų ir gana dažnas pasirinkimas.
Paklaustas, kaip robotai valo kambario kraštus, kur kaupiasi daugiausiai nešvarumų, specialistas sako, kad jiems tai nėra problema, kadangi siurbliai dešinėje pusėje turi šepetėlį, todėl puikiai išvalo ir sunkiau pasiekiamas vietas. „Jeigu namuose turite kilimų ar slenksčių, tai robotas ant jų lengvai užvažiuos – šiuolaikiniai robotai gali užvažiuoti net ant 2,5 cm siekiančių slenksčių“, – pastebi specialistas.
Kiek ilgai gali dirbti robotas? Tiek, kiek mums reikia – išsikrovęs jis nuvažiuos įsikrauti ir po to toliau tęs savo darbus, o žvelgiant į laiko trukmę, tai priklauso nuo gamintojo specifikacijos. Vieni robotai gali siurbti be sustojimo ir valandą, kiti – dvi ir daugiau. „Išmanesni robotai pamatę, kad jiems liko 20 proc. baterijos, nuvažiuoja įsikrauti, kad galėtų toliau siurbti likusį plotą. Tačiau tokiais atvejais turi būti tikrai dideli plotai, kad robotas vienu kartu visko neišvalytų“, – sako Vilmantas.
Roboto siurblio priežiūra taip pat nėra sudėtinga – konteineriai lengvai išsiima, kad iškratytumėte dulkes, o šluostės, skirtos drėgnam valymui gali būti skalbiamos skalbyklėje pasirinkus reikiamą programą. Taip pat robotai gali ir pranešti, kad konteineris pilnas ir jį reikia ištuštinti. Didesnę dulkių talpą patariama rinktis tuomet, kai valomo ploto yra daugiau, tuomet reikės rečiau keisti konteinerį. „Dažnai žmonės užduoda klausimą, ar tikrai robotas siurblys susitvarkys su gyvūnų plaukais, tačiau tai priklauso ir nuo dangos namuose. Gamintojai tokiais atvejais siūlo robotą, kurio centrinis šepetys guminis ir itin gerai surenka visus plaukelius“, – pastebi specialistas.
Tiesa, centrinis guminis šepetys gali veikti garsiau nei su šereliais, tačiau Vilmantas sako, kad dulkių siurblys robotas tikrai nėra garsus. Garsas gali priklausyti ir nuo pasirinktos programos, tarkime, kai kurie robotai turi silent (angl. tylųjį) režimą ir gali siurbti tikrai tyliau.
Išvada viena: rinktis robotą siurblį reikėtų atsižvelgiant į savo būsto kvadratūrą, gyvenimo būdą, finansinius aspektus ir įvertinti, kiek jums naudingos ir aktualios roboto siurblio funkcijos.