Kaip išsirinkti monitorių?
Jeigu naudojatės stacionariu kompiuteriu – jums vienareikšmiškai reikia monitoriaus. Jeigu prie nešiojamo kompiuterio praleidžiate daugiau laiko (3 val ir daugiau) ir naudojatės juo patalpose – jums reikia monitoriaus. Jeigu dirbate su daug duomenų, lentelių, naudojate grafines, finansines ir kitas programas – jums reikia monitoriaus. Jeigu žaidžiate kompiuterinius žaidimus ir norite matyti platesnį vaizdą, daugiau detalių – jums reikia monitoriaus. Jeigu norite žiūrėti filmus nenaudojant televizoriaus – jums reikia monitoriaus.
Monitorius padeda išlaikyti taisyklingą laikyseną sėdint (ekranas akių linijoje), akys mažiau pavargsta (dėl stambesnio vaizdo), o darbas vyksta patogiau ir greičiau (dėl galimybės turėti skirtingą informaciją per kelis ekranus).
Kaip išsirinkti monitorių?
Monitorių kainos gali būti tiek iki šimto eurų, tiek virš tūkstančio eurų. Jų dydžiai irgi skirtingi ir gali prilygti televizoriui.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad svarbiausia yra pasirinkti kuo didesnį ekraną su aukščiausia raiška, tačiau tai ne visada teisingas sprendimas. Kartais mažesnė raiška gali būti netgi privalumas, be to, tai tik vienas iš daugelio veiksnių, į kuriuos verta atsižvelgti renkantis monitorių.
Renkantis monitorių, pradėkite nuo ekrano dydžio. Mes rekomenduojame rinktis kuo didesnį monitorių, nes didesniame ekrane vaizdas atrodo įspūdingiau ir įtraukia labiau. Tačiau monitoriaus dydis turi atitikti jūsų stalo galimybes ir biudžetą.
Monitoriaus dydis apsprendžiamas krano kraštinių santykiu. Jeigu monitorius planuojate naudoti žaidimams, darbui su įvairiomis programomis, dažnam naudojimuisi „Microsoft Office“ - rinkitės 21:9 santykį. Jei dažniau žiūrite vaizdo įrašus, naršote internete ar naudojatės socialiniais tinklais – jums užteks trandicinio 16:9 ekrano.
Šiuo metu populiariausi santykiai yra 16:9, 16:10 ir 21:9.
Plokščias ar lenktas?
Ne tik monitoriai, bet ir televizoriai šiais laikais būna lenktu ekranu. Tiesa, televizoriuose lenktas ekranas turi šiokį tokį trūkumą – esant ryškiai saulei gali atsirasti atspindys, tačiau monitorių atveju atspindžio nebus, nes jūs sėdite tiesiai prieš ekraną. Lenktas ekranas leidžia platesnį vaizdo matymą, labiau įtraukia į veiksmą. Tai ypač aktualu žiūrint filmus ir žaidžiant. Tačiau lenkti ekranai dažniausiai yra dideli (21:9 kraštinių santykiu). Jeigu jūsų biudžetas leidžia ir jums tinka didesnio formato ekranas – lenktas monitorius bus puikiu pasirinkimu!
Ekrano raiška
Ekrano raiška arba rezoliucija apsprendžiama taškų (pikselių) skaičiumi. Kuo didesnis skaičius, tuo detalesnis ir gilesnis vaizdas. Geriausia rinktis 4K raiškos monitorių, tačiau jeigu tai viršija jūsų biudžetą - bent Full HD raišką. Dar vienas niuansas – aukštesnė raiška reikalauja galingesnės vaizdo plokštės, ypač jei planuojate žaisti žaidimus, kurių nustatymus gali tekti keisti į Full HD. Tad renkantis raišką, atkreipkite dėmesį ir į vaizdo plokštės galingumą.
Paprastai apie sudėtingus dalykus
Papasakosime paprastai apie esminius technologinius skirtumus, kurie padės renkantis monitorių.
- TN technologija – naudojama pigiausiuose monitoriuose. Trūkumai: blogesnis spalvų atkūrimas ir prastesni žiūrėjimo kampai.
- IPS/PLS technologija – šių dienų trendas. Platus žiūrėjimo kampas, puikia otnka žaidimams, filmų žiūrėjimui, mokslui ir darbui. Dar vienas privalūmas – jie santykinai nebrangūs.
- VA technologija – turi savo privalumų, tačiau dėl didesnės gamybos kainos yra mažiau populiari.
- OLED technologija – plačiai paplitusi televizoriuose ir telefonuose, bet monitoriuose naudojama rečiau dėl tam tikrų technologinių iššūkių.
Apie papildomas galimybes
Kai kurie monitoriai siūlo papildomas funkcijas. Ar už jas verta mokėti?
- Koreguojama ekrano padėtis – leidžia pasukti monitorių ir naudoti jį vertikaliai. Retai naudojama funkcija.
- Integruoti garsiakalbiai – turite kokybišką erdvinį garsą, nereikai papildomai pirkti kompiuterinių kolonėlių, o ant darbo stalo lieka daugiau vietos. Vienareikšmiškai gera funkcija.
- 3D palaikymas – leidžia mėgautis trimatės grafikos vaizdu, bet tik jei turite 3D akinius. Rečiau naudojama funkcija.
- Imtuvinis derintuvas – su juo galėsite atsisakyti televizoriaus namuose ir naudoti monitorių kaip televizorių. Parvers taupantiems vietą.
- Lietimui jautrus ekranas – įdomi funkcija, kuri gali palengvinti ir paįvairinti jūsų darbą, tačiau nėra būtina.
Suderinamumas su kitais įrenginiais
Monitoriaus jungtys lemia, su kokiais kitais įrenginiais jį galėsite sujungti.
- Praktiškai bet koks šiuolaikinis monitorius turės DVI (skaitmeninės vizualios sąsajos) lizdus. Pravers, jeigu norite prijungti pažangesnes vaizdo plokštes ir matyti ryškesnį vaizdą. O štai DVI kabelį gali prireikti įsigyti atskirai.
- Ant populiarumo bandos HDMI (aukštos raiškos multimedijos sąsajos) lizdai. Su ja vienu kabeliu galėsite siųsti vaizdą ir garsą (naudinga tik tuo atveju, jeigu monitoriuje yra integruotos kolonėlės). Alternatyva - įsigyti adapter, kuris perims HDMI jungties funkcijas, tačiau neleis perduoti garso.
- DisplayPort jungtis užtikrina kokybišką, aukštos raiškos vaizdą ir garsą. Be jos neišsiversite dirbdami su „MacBook“ kompiuteriu.
- USB-C (Thunderbolt 3) jungtis gali krauti įrenginius su ta pačia jungtimi, jeigu ir jie palaiko tą galimybę. Tai naudinga tuo atveju, jeigu naudojate „MacBook Pro“ ar kitą nešiojamą kompiuterį su Thunderbolt 3 jungtimi, nes tuo atveju jums pakaks tik vieno laido vaizdo atvaizdavimui ir kompiuterio krovimui.
Kam bus naudojamas monitorius?
Teisingą monitorių išsirinkti padės supratimas kaip jį dažniausiai planuojate naudoti.
- Monitorius žaidimams – svarbiausi aspektai: greitas atsakas lakas (reakcija iki 5ms), aukštas atsinaujinimo dažnis (profesionaliems žaidimams bent 180Hz), „Nvidia G-Sync“ arba „AMD FreeSync“ technologijų palaikymas, platus žiūrėjimo kampas, HDR funkcija.
- Monitorius grafiniams darbams – būtina IPS technologija, didelė spalvų gama, galimybė reguliuoti spalvų nustatymus, blizgus ekranas.
- Monitorius darbui – svarbiausia akių tausojimas: reguliuojamas matymo kampas, aukštis, mėlynos spalvos filtras, blizgumo pašalinimas, neatsispindinti danga.
- Monitorius kasdienėms veikloms, mokslams – užtenka 19-21 colių ekrano, t.y. 16:9 formato, HD arba FHD raiškos.
Monitorius už gerą kainą rasite Topocentras.lt. Dažnai taikomos nuolaidos monitoriams bei vyksta monitorių išpardavimas, o pasirinkti tinkamiausią monitorių padės mūsų konsultantai ekspertai.